HGS Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan HGS aboneliği nasıl iptal edilir? Bu makalemizde sizlere HGS abonelik iptali nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz. İşte Hızlı Geçiş Sistemi iptal işlemi ve detayları…

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde ücretli otoyol ve köprü geçişlerinde en çok kullanılan sistemlerden bir tanesidir. HGS sayesinde otoyol ve köprülerden duraksamadan, nakit para, kart gibi vakit alan yöntemleri kullanmadan kolaylıkla geçebilirsiniz. Herhangi bir PTT şubesinden kolaylıkla satın alabileceğiniz HGS etiketi ile ücretli otoyollardan ve köprülerden kolaylıkla geçebilirsiniz. HGS bakiye yüklemeleri PTT şubeleri, ATM’leri ve Epttavm.com sitesi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki alınan HGS abonelikleri nasıl iptal ettirilebilir? HGS abonelik iptali işlemi detayları.

HGS Abonelik İptali

HGS aboneliğinizi PTT şubelerinden kolaylıkla iptal ettirerek yeni bir ürün satın alabilirsiniz. Eski aboneliğinizde bulunan bakiyeler 7 iş gününün ardından PTT tarafından otomatik olarak yeni abonelik kartınıza aktarılmaktadır. Eğer yeni bir HGS aboneliği almak istemiyorsanız kart içindeki bakiyeniz 1 ay içinde PTT şubelerinden kullanıcılara verilmektedir. HGS kartınızı iptal ettirmek için şahsi olarak direk PTT şubesine gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından satılan araçtan HGS etiketi çıkartılmalıdır.

HGS Aboneliğinizi Yeni Aracınıza Aktarın

Eğer aracınızı değiştirdiyseniz HGS aboneliğinizi iptal ettirmeden plaka değişikliği işlemi ile yeni aracınıza aktarabilirsiniz. PTT şubelerinden Plaka Sıfırlama işlemi ile HGS aboneliğinizi yeni aracınıza aktarabilirsiniz. Böylece kartınızı iptal ettirip yeni bir abonelik açmakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

HGS Farklı Araçlarda Kullanılabilir Mi?

HGS aboneliğine yalnızca bir araç plakası kaydedilmektedir. Bu sebeple HGS yalnızca bir araç için aktif olarak kullanılabilir. Bu sebeple HGS kartı farklı araçlarda kullanılmaz.

HGS Aboneliği Almak İçin Gerek Evraklar Nelerdir?

HGS aboneliği başvurusu yaparken gerekli evraklar;

  • Kimlik
  • Ruhsat ya da Ruhsat Fotokopisi
  • Ehliyet
  • Temsil Belgesi (Firma araçları için)
  • Kiralık araç sözleşmesi (Kiralık araçlar için)

Yukarıda yer alan evraklarınızı yanınıza alarak herhangi bir PTT şubesine giderek HGS aboneliği başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer bir kurum veya firma adına almak istiyorsanız kimlik belgesi yerine Temsil Belgesi kullanabilirsiniz. Kiralık araçlar için HGS almak için kiralama sözleşmesinin de yanınızda olması gerekmektedir.

Hakkında Abonelikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir